OGŁOSZENIA

Pliki do pobrania

RODO

Olimpijczyk Trzcianka

UWAGA !

14 PAŹDZIERNIKA 2019 r.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH.
SZKOŁA ZAPEWNIA UCZNIOM ZAJĘCIA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZE.
ŚWIETLICA SZKOLNA BĘDZIE CZYNNA OD 6:30 DO 16:30.

ZOBACZYĆ INACZEJ… - NASZE ZMYSŁY

             
 Każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że wyłączenie choćby jednego zmysłu, który determinuje postrzeganie świata i  prawidłowe komunikowanie się, ogranicza naszą sprawność w  funkcjonowania na co dzień.

Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy Vb na zajęciach kreatywnych.   Zainspirowani lekcją języka  polskiego nt. niepełnosprawności bohaterki tekstu ,,Tydzień Konstancji” Olgi Masiuk, uczestniczyli w zajęciach ukierunkowanych na postrzeganie świata poprzez zmysły, takie  jak smak i węch.

         Drużyny czteroosobowe,  pod kierunkiem nauczyciela prowadzącego –Izabeli Gajowej,  wzięły udział w doświadczaniu widzenia smakiem i powonieniem. Każdy z uczestników pod nadzorem osoby wspierającej, która zapisywała podawane odpowiedzi, odgadywał z zasłoniętymi oczami  nazwy  świeżych owoców, warzyw, przypraw a także słodkich przekąsek.  Stymulowane zmysły rozpoznawały różne smaki – kwaśne, słodkie, słone i gorzkie.  Uczniowie smakowali,  przygotowane wcześniej dla każdego, rozmaite produkty żywnościowe, doświadczając przy tym wielu doznań i przy okazji dowiadując się o receptorach smaku znajdujących się na języku.

        Nie było to łatwe zadanie. Nieliczni poradzili sobie z wyzwaniami, chociaż z niektórymi produktami mieli problem – szczególnie z przyprawami a także niektórymi owocami.

      Uczniowie mieli doskonałą okazję wcielić się w role osób,  które zostały pozbawione zmysłu wzroku. Mogli doświadczyć tego uczucia namacalnie  ci uczniowie, którzy wzięli udział w doświadczeniu,  od chwili wprowadzenia ich do sali, po wykonywanie zadań. Obserwatorzy również wyciągali słuszne wnioski. Poza tym dzieci dowiedziały się, że osoby niewidome mają wyostrzone inne zmysły a wyłączenie zmysłu wzroku, którym przede wszystkim poznaje się świat, pozwala na uruchomienie innych, które są odpowiedzialne za doznania czy emocje.

     Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na odbieranie świata przez osoby niepełnosprawne, uświadomienie ważności właściwego zachowania się w kontaktach międzyludzkich, uczenie empatii a także zwrócenie uwagi na rolę zmysłów w funkcjonowaniu  człowieka.

Szukaj

Udział w projektach

SAMORZĄD

RADA RODZICÓW

Dla nauczyciela

Wolontariat SP3